
Myślisz o samodzielnej budowie basenu w swoim ogrodzie? Jeśli tak, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość. W poniższym artykule opiszemy, co trzeba zrobić, aby wykonać tą inwestycję w estetyczny i profesjonalny sposób, ograniczając zbędne koszty i skupiając się na funkcjonalności obiektu. Zapraszamy do lektury.
Samodzielna budowa basenu w ogrodzie - czy jest to możliwe?
Marzy Ci się relaks w przydomowym basenie? Jeśli tak, to masz do wyboru dwa rozwiązania: stelażowy basen poliestrowy, którego koszt budowy jest minimalny, lub duży basen stacjonarny, który już na zawsze stanie się ważną częścią Twojej posesji.
Pierwszy wariant ma swoje zalety, ale również i wady. Drugi (zwłaszcza na samym początku) wymaga sporo pracy i nakładów finansowych, ale za to jest wygodniejszy i będzie świetnym rozwiązaniem nawet dla dużej rodziny. Jeśli więc chcesz zrealizować w swoim życiu kolejny, ambitny projekt, to w dalszej części artykułu doradzimy Ci, jak to zrobić.
Uwaga! Zanim przystąpisz do prac sprawdź, czy nie będzie Ci potrzebne pozwolenie na budowę!
Zbuduj samodzielnie basen ogrodowy - krok po kroku
1. Wymiarowanie i projektowanie
Zacznij od dokładnego wymierzenia i zaznaczenia obszaru basenu. Pamiętaj o tym, aby z każdej strony mieć do niego nieograniczony dostęp. Przemyśl również lokalizację takich detali jak pompa i filtr wody oraz uwzględnij przebudowę instalacji elektrycznej. Nie zapomnij też o rysunku technicznym. Projekt basenu do ogrodu powinien być w miarę precyzyjny. Na tym etapie nie zapomnij też o wyrównaniu terenu.
2. Przeprowadź roboty ziemne
Budowa basenu ogrodowego musi rozpocząć się od przeprowadzenia niezbędnych robót ziemnych. Jeśli chcesz samodzielnie wykonać wykop, dobrym pomysłem będzie wykorzystanie minikoparki. Możesz też skorzystać z pomocy znajomych. Pamiętaj też o tym, aby zachować ziemię, gdyż może Ci się ona przydać.
3. Budowa płyty podstawy
Wykonaj płytę podstawy basenowej, której grubość powinna wynosić od 20 do 30 cm. Konstrukcję zabezpiecz deskami konstrukcyjnymi i folią, która zapobieganie przenikaniu wilgoci do podstawy. Połóż na nią stalową płytę z przekładkami na której później wylejesz zaprawę.
Przygotowując beton pamiętaj o jego odpowiednim zagęszczeniu. Po wykonaniu wylewki zabezpiecz masę folią budowlaną, która zapobiegnie przenikaniu wody deszczowej oraz zbyt szybkiemu wysychaniu.
4. Zbuduj ściany basenu
Wykonałeś już betonowe dno basenu? Teraz czas na ścianki. Możesz je wymurować samodzielnie lub zlecić tą czynność firmie zewnętrznej. Użyj cegieł U (najlepiej co trzeci rząd). Wypełnij ją betonem, dzięki czemu wzmocnisz konstrukcję ścian tak, jak w przypadku kotew pierścieniowych.
5. Czas na tynkowanie
Jeśli wykonałeś murowane elementy, to czas na tynkowanie. Baseny betonowe warto tynkować przy pomocy specjalnych profili, które przytwierdza się do murowanych ścian za pomocą specjalnych profili. Następnie nakładaj tynk w taki sposób, aby jego powierzchnia była idealnie równa. Do tynkowania możesz użyć zaprawy wapienno-cementowej, która będzie odporna na oddziaływanie wody w basenie. Ścianę warto uszczelnić bitumem, który ochroni ją przed wilgocią przenikającą z gruntu.
6. Użyj membrany oraz rur wlotowych i wylotowych
Basen we własnym ogrodzie należy zabezpieczyć folią kubełkową. Jej zadaniem jest ochrona bitumu przed uszkodzeniami. Nie zapominaj o montażu rur dopływowych i odpływowych. Użyj rur HT i połącz tuleje za pomocą kleju. Miejsca połączeń gwintowanych należy wzmocnić i uszczelnić taśmą teflonową.
7. Wykorzystaj resztki ziemi
Obsyp przestrzeń między niecką a ściankami ziemią, która pozostała Ci z wykopów. Dół opsyp żwirem i piaskiem, które będą amortyzować siły oddziałujące na instalację rurowe. Warstwa żwiru powinna mieć grubość do 10 cm. Na nią syp ziemię, pamiętając, aby co każde 40 cm ubijać ją za pomocą ręcznego ubijaka.
8. Użyj folii do wyłożenia basenu
Teraz dokładnie oczyść nieckę basenu, po czym należy ułożyć włókninę oraz folię. Połączenia między fragmentami folii należy dokładnie uszczelnić, używając do tego celu opalarki. Dzięki temu unikniesz ryzyka przenikania wody basenowej do ścian. Czynność tą wykonuj ostrożnie, aby nie przepalić materiału izolacyjnego.
9. Napełnij nieckę wodą
Gdy już zbudowałeś basen (na razie nieckę), koniecznie sprawdź wszystkie połączenia i zalej je wodą. Pamiętaj o tym, aby nalewać ją etapami. Jeśli zauważysz bąbelki powietrza, koniecznie wypompuj jej nadmiar i uszczelnij nieszczelności. Im większy basen, tym czynność ta będzie trwała dłużej. Niemniej nie warto się spieszyć, gdyż zbagatelizowanie tego etapu nie tylko sprawi, że pływanie będzie niemożliwe, ale też może znacznie zwiększyć koszt budowy basenu.
10. Wykonaj końcowe prace
Gdy zakończyłeś budowę własnego basenu, dobuduj podest, dobierz akcesoria basenowe i zamontuj drabinkę oraz skimmer. Aranżacja basenu to etap, w którym warto zdecydować się na dokładnie przemyślane akcesoria. Możesz też przystąpić do budowy zadaszenia, które ochroni otoczenie basenu przed światłem słonecznym. Zainstaluj oświetlenie basenu, system filtracyjny, pompę ciepła do ogrzewania wody (jeśli to konieczne), a także zaopatrz się w sprzęt taki jak np. odkurzacz do basenu.
Brawo, w końcu doczekałeś się takiego basenu, jaki chciałeś mieć. Od teraz możliwe jest bezproblemowe korzystanie z basenu. Odtąd spędzanie czasu w letnie dni będzie jeszcze przyjemniejsze. Jeśli przed rozpoczęciem budowy szacowałeś, ile takie przedsięwzięcie mogłoby kosztować, to teraz jest moment na to, by porównać, ile kosztuje basen w rzeczywistości, a ile w teoretycznych analizach.