Mętna woda w basenie to zjawisko, którego nie należy bagatelizować. Wie o tym każdy, kto choć raz ją zaniedbał. Brak reakcji na zmętnienie wody może doprowadzić do rosnącego zanieczyszczenia wody, a w konsekwencji — może zmusić nas do wylania jej i dezynfekcji całego basenu. Co zatem zrobić, aby woda basenowa była ponownie krystalicznie czysta?
Mętna woda w basenie — co to oznacza?
Mętna woda w basenie to znak, który sygnalizuje nam, że coś trzeba z tym zrobić. Zanim jednak użyjemy silnych środków dezynfekujących, powinniśmy usunąć z wody wszelkie ciała obce. Poza tym mleczny kolor wody może bowiem oznaczać, że:
- w wodzie doszło do rozkładu substancji biologicznych,
- zmieniła się wartość pH wody,
- ilość podanych środków chemicznych jest zbyt duża,
- do wody zostały wprowadzone bakterie z zewnątrz (np. przez brak higieny przed kąpielą).
Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, powinno być dogłębne czyszczenie. W tym celu warto wykorzystać odkurzacz do wody basenowej. Dzięki temu pozbędziemy się ciał obcych z dna basenu, które najprawdopodobniej są odpowiedzialne za zmętnienie wody.
Jak wyeliminować przyczyny mętnej wody?
Usunięcie ciał obcych to tylko pierwszy krok na drodze do uzyskania czystej wody w basenie. Oto lista czynności, które powinien wykonać regularnie każdy właściciel basenu. W końcu przyczyn mętnej wody w basenie może być znacznie więcej.
Kontrola systemu filtracji — czyszczenie i zmiana filtra
Na początek należy sprawdzić filtr w basenie. Jeśli zachodzi taka potrzeba, trzeba go przepłukać lub wymienić na nowy. Płukanie polega na przełączeniu pompy w tryb wsteczny. Warto pamiętać, że charakterystyczna zawiesina w wodzie jest często spowodowana zanieczyszczonym filtrem, który nie jest już w stanie absorbować cząstek stałych.
Utrzymanie prawidłowego pH czystej wody
Woda w basenie powinna mieć odpowiednie pH. Zaleca się, aby jego wartość wynosiła około 7.2. Stabilizacja poziomu pH odbywa się za pomocą specjalnych środków czyszczących. Należy też pamiętać o tym, aby zaopatrzyć się w tester pH. Dzięki niemu — już po wyczyszczeniu wody w basenie — będzie można kontrolować odczyn pH, aby utrzymać go we właściwym poziomie i tym samym zmniejszyć ryzyko wystąpienia zanieczyszczeń organicznych w wodzie.
Jak ustabilizować poziom chloru w basenie, aby uzyskać krystalicznie czystą wodę?
Chlor jest pierwiastkiem kluczowym dla uzyskania krystalicznie czystej wody. Dlatego — przynajmniej raz na dwa tygodnie — należy przeprowadzić chlorowanie szokowe. Oznacza to konieczność gwałtownego podniesienia jego stężenia w wodzie. Pierwiastek zawarty w proszku lub pastylkach szybko zabija glony i usuwa charakterystyczną mętność. Warto też kontrolować poziom chloru w wodzie za pomocą prostego testera. Jego stężenie powinno mieścić się w granicach 0,3 - 0,6.
Twardość wody — jak wyklarować wodę w basenie?
Zjawisko tzw. mlecznej wody jest często wywołane zbyt dużą twardością. Problemem jest też miękka woda, w której poziom pH jest bardzo niestabilny. Najlepiej, jeśli woda basenowa jest średnio twarda. W tym celu należy ustabilizować pH wody w basenie, a w razie potrzeby zastosować preparaty dedykowane do takich zastosowań Calcinex lub Stabilizator twardości wody.
Flokowanie wody — na czym polega?
Na koniec należy przeprowadzić flokowanie wody basenu ogrodowego. W tym celu należy użyć chemii basenowej Superklar lub SuperFlock, która łączy zanieczyszczenia w większe cząstki. Dzięki temu mętność wody spadnie, gdyż połączone ze sobą zanieczyszczenia zostaną łatwo usunięte za pomocą odkurzacza lub filtra.
Jak zapobiegać przyczynom mętnej wody w basenie?
Mleczna woda w basenie jest najczęściej spowodowana przez czynniki biologiczne. Dlatego osady na powierzchni wody (owady, liście) należy regularnie usuwać. Warto też zaopatrzyć się w specjalną plandekę, która ochroni wodę przed ciałami obcymi. Koniecznie trzeba też sprawdzać parametry wody (najlepiej codziennie) i płukać ciało (zwłaszcza stopy) przed wejściem do basenu. W przeciwnym razie z biegiem czasu konieczna będzie wymiana wody w basenie, a takie rozwiązanie — biorąc pod uwagę jego pojemność — jest dość kosztowne. Klarowanie wody jest dużo tańsze i mniej czasochłonne. Poza tym musimy pamiętać, że nawet po usunięciu białej wody, trzeba przystąpić do dokładnego oczyszczenia dna i ścian basenu.
Stała filtracja, regularne oczyszczanie wody, a także odpowiedni poziom pH wody oraz ustabilizowanie poziomu chloru, to najskuteczniejsze sposoby na mętną wodę. Pamiętajmy, że wysoki poziom jakości wody w basenie, to klucz do bezpiecznego użytkowania basenu.