Czysty basen dzięki filtrom piaskowym
Bez wątpienia czysta, świeża woda zachęca do kąpieli, pływania i odpoczynku. Masz własny basen lub myślisz o jego zakupie? W takim razie nieuchronnie musisz również poradzić sobie z tym pytaniem. Jak utrzymać basen w czystości?
Co zanieczyszcza wodę w basenie?
Od kremów przeciwsłonecznych, poprzez resztki jedzenia i napojów, po liście i owady. Niektórych zanieczyszczeń można oczywiście uniknąć, będąc ostrożnym. Ale co z niewidocznymi gołym okiem zabrudzeniami? Kosmetyki, sebum to tzw. koloidy, trudno je ręcznie odfiltrować z wody basenowej. Te drobne, nierozpuszczone substancje są wiązane przez flokulację, tworząc osad lub zawiesinę. Grzyby, glony, zarazki, bakterie czy biofilm odporny na dezynfekcję, również zanieczyszczają wodę w basenie. Brudna woda poza niebezpieczeństwem zdrowotnym, nie zachęca do pływania. W najgorszym przypadku zanieczyszczona woda może wywołać wśród kąpiących się, alergie i choroby.
Dlaczego musisz filtrować swój basen
Woda w basenie jest filtrowana, aby zapewnić krystaliczność i higieniczność, bez zanieczyszczeń, oraz aby uniknąć zastoju wody i gromadzenia się brudu, bakterii oraz glonów. System filtrów basenowych piaskowych składa się z pompy basenowej, zbiornika filtracyjnego oraz zaworu górnego lub bocznego. Wszystkie komponenty są integralną częścią kompletnego systemu filtrów piaskowych i mają swoje własne zadanie. Ruch stworzony przez tę filtrację zapobiega zastojowi wody. Filtracja odgrywa zatem najważniejszą rolę. Bądźmy szczerzy. Kiedy ostatnio dokładnie wyczyściłeś basen? Jasne, czyszczenie basenu nie jest tak zabawne jak kąpiel, ale czysty, zadbany i odkażony basen jest miejscem wspaniałego relaksu. Z reguły, najczęściej stosuje się systemy filtrów piaskowych. Tutaj, gdy pompa basenowa zassie wodę i wpompuje ją do zaworu, jest ona dalej podawana do zbiornika filtra i przeciskana przez złoże piaskowe. Kiedy woda dociera do najniższego punktu filtra, jest kierowana z powrotem przez centralną rurę do zaworu basenu, gdzie jest filtrowana i pompowana do basenu. Podczas płukania wstecznego działanie systemu filtrów piaskowych jest po prostu odwracane wewnątrz i przebiega wstecz. Sprawdź i dobierz odpowiedni system filtrujący, zgodnie z instrukcjami i opisem.
Zalety filtrów piaskowych
- Są tańsze niż inne rodzaje filtrów
- Piasek zmienia się co jakiś czas
- Oczyszczalnia piasku ma sporą żywotność
- Możesz używać tego typu filtrów w basenach wszystkich rozmiarów
Do filtrów piaskowych można też używa innego złoża. AFM firmy Aqua Dryden to najlepsze w swojej klasie złoże filtracyjne, które można wymiennie stosować do filtrów zamiast piasku. Więcej informacji na temat szkła filtracyjnego poświęcimy w osobnym blogu.
Jakie filtry piaskowe masz do wyboru?
Produkowany w Hiszpanii od 30 lat, jeden z najlepszych poliestrowych filtrów do basenu to zestaw filtracyjny Tebas BATORY II. Wyróżnia się wysoką niezawodnością i starannym wykonaniem. Jeśli szukasz wysokiej jakości w rozsądnej cenie, to rozwiązanie jest dla Ciebie. Filtr piaskowy BATORY II, dedykowany jest do basenów prywatnych i wyróżnia się ergonomią rozwiązań konstrukcyjnych. Osadzony jest na podstawie, która ma za zadanie tłumić drgania. W pokrywie, umieszczono manometr, dzięki czemu mamy dostęp do odczytu. Wyjścia umieszczono na ścianie bocznej filtra. Dzięki dopasowanemu maszynowo zaworowi, montaż nie nastręczy nam kłopotów. Specjalna konstrukcja połączeń gwarantuje, że nawet po wielu latach użytkowania, operacje wykonywane na zaworze nie uszkodzą zbiornika filtra, powodując niechciane przecieki. Korpus filtra Batory II nie posiada zatopionych metalowych gwintów. Filtr można stosować również w basenach ze słoną wodą. Ręczna metoda produkcji i pasja z jaką wykonywany jest cały proces, daje gwarancję wysokiej jakości i nienagannej funkcjonalności. Niemieckie rurki kolektorowe i rozdzielacz górny, dają dodatkową gwarancję niezawodności. Trwałość zestawu Batory II oszacowana jest na 12 do 16 lat. Sugeruje się, aby złoże piaskowe wymieniać do 1 – 2 lata.
W zestawie mamy zawór Praher 1½", manometr, przyłącza oraz instrukcję.
Tańsza alternatywa filtr Saturn
Zestaw filtracyjny Saturn został opracowany dla basenów o kubaturze od 35 m³ do 60 m³. Wykonany z polietylenu w formie jednego odlewu. Jego prosta konstrukcja gwarantuje łatwy montaż i to, że nie ulega usterkom. Podstawa umożliwia stabilne ulokowanie go, nawet na miałkim podłożu. Główny zawór sześciodrogowy znacznie usprawnia obsługę. Filtr piaskowy Saturn, przystosowany jest do pracy z wodą o temperaturze, między 5 a 45 ⁰C. Dobrą praktyką jest montowanie filtra niedaleko zbiornika i płukanie zestawów przydomowych, raz w tygodniu. W przypadku złoża piaskowego należy je wymieniać raz na max 2 lata, przy złożu szklanym AFM co 6-7 lat.
Filtry Saturn nadają się do wszystkich basenów, z wyłączeniem typów ze słoną wodą. To doskonały zestaw w dobrej cenie, przeznaczony do niewielkich basenów ogrodowych, maksymalnie 50 m3 wody.
W okresie letnim, woda w basenie musi być filtrowana kilka razy dziennie w nieprzerwanych cyklach. Chociaż filtracja zależy głównie od pogody i temperatury wody, należy filtrować ją zawsze, gdy basen jest używany. Trzeba mieć na uwadze, że wysoka temperatura, sprzyja namnażaniu się bakterii i mikroorganizmów, jeśli woda ma zielonkawy kolor, należy ją przefiltrować, aby odzyskać krystalicznie czysty wygląd. Filtracja zależy też od objętości wody, zdolności filtracyjnej filtrów i częstotliwości użytkowania. Niezależnie od tego, im lepiej woda jest filtrowana, tym mniejsze jest wymagane użycie środków dezynfekujących.
Wybierz zestaw filtracyjny odpowiadający wielkości Twojego basenu.