
Masz basen ogrodowy? Szukasz sposobu, by zachować nie tylko krystaliczną czystość wody, ale też odpowiednie pH? Jeśli tak, to koniecznie przeczytaj poniższy poradnik. Dowiesz się z niego, jaka chemia basenowa będzie odpowiednia dla Twojego basenu, a także jak usunąć zanieczyszczenia, które w nim zalegają. Zapraszamy do lektury.
Klarowanie zielonej, mętnej wody basenowej - na czym polega?
Woda w basenie ma tendencję do zielenienia. Zjawisko to jest wywołane przez glony, takie jak sinice, okrzemki, brunatnice, zielenice i krasnorosty. Cechą charakterystyczną tych małych organizmów jest ich zdolność do nader szybkiego rozmnażania się. W praktyce oznacza to, że latem, gdy woda jest ciepła, mogą one zazielenić wodę już po upływie 24 - 48 godzin.
Zanim zabierzemy się na poważnie za klarowanie wody, warto rozpoznać przyczynę pojawiania się w niej bakterii i glonów. Powodów, dla których jakość wody drastycznie spada, jest wiele. Należą do nich m.in:
- niewłaściwe stosowanie chemii basenowej,
- za mały filtr piaskowy do basenu,
- nie wykonywanie badania wody testerem na tabletki,
- braku nakryć, które blokują przedostawanie się glonów do wody,
- brak stosowania akcesoriów do czyszczenia wody (np. odkurzaczy).
Problemem może być też stosowanie nieodpowiedniej pompy filtrującej. W niewielkich zbiornikach wystarczy urządzenie z wkładem kartuszowym. W większych basenach lepszym rozwiązaniem będzie pompa z filtrem piaskowym, która wyróżnia się większą przepustowością i złożem, dzięki czemu może wyczyścić więcej wody w tej samej jednostce czasu.
Pamiętajmy też, że zmętnienie wody nie musi mieć zielonego odcienia. Jeśli w basenie występuje woda o zabarwieniu:
- żółtym jest to oznaką nadmiernej zawartości żelaza,
- brązowym, świadczy to o nadmiarze żelaza i manganu, które reagują z chlorem,
- mlecznym, to jest to efekt nagromadzenia szczątków organicznych w wodzie.
Proces klarowania wody w basenie - od czego zacząć?
Zabieg oczyszczania wody (klarowania) należy przeprowadzić najszybciej, jak to tylko możliwe, to jest tuż po zaobserwowaniu pierwszych symptomów zakwitu glonów. Chyba najbardziej rozpoznawalnym z nich jest śliski osad, jaki pojawia się na ściankach zbiornika oraz na jego dnie. Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy na tym etapie należy podjąć się kompleksowej wymiany wody? Nie! Istnieje duże prawdopodobieństwo, że dzięki użyciu odpowiedniego chemikalium, możliwe będzie przywrócenie krystalicznej czystości wodzie.
Pierwsze objawy zakwitu glonów - co zrobić?
Od czego zacząć, jeśli na ściankach Twojego basenu pojawił się śliski nalot?
- Sprawdź poziom pH wody i jeśli to konieczne, przywróć jego optymalną wartość.
- Sprawdź filtr pompy.
- Wykonaj chlorowanie szokowe.
- Po zastosowaniu chloru użyj środka flokującego.
- Usuń resztki zanieczyszczeń za pomocą odkurzacza.
Na koniec ponownie włącz pompę. Odpowiedni czas filtracji jest niezbędny do tego, by utrzymać czystość w basenie.
Jak wyklarować wodę w basenie, gdy jest ona mętna i zielona?
A co, jeśli woda w basenie jest już zielona? Taka sytuacja może wystąpić np. podczas naszej dłuższej nieobecności w domu. Jeśli do niej dojdzie, koniecznie powtórz ww. kroki, pamiętając, że w przypadku bardzo mocno zanieczyszczonej wody, konieczne będzie usunięcie minimum 1/3 objętości basenu i uzupełnienie braku czystą wodą.
Zanim przystąpisz do usuwania większych zanieczyszczeń, pamiętaj o kilku ważnych kwestiach:
- Lepiej zapobiegać rozwojowi glonów w basenie, niż je zwalczać.
- Klarowanie wody w basenie to proces długotrwały, który może wyłączyć ją z użytku nawet na tydzień.
- W bardzo zaniedbanej niecce konieczna jest częściowa wymiana wody, a także czyszczenie ścianek.
- Wbrew pozorom, dla zachowania czystości basenu istotny jest flokulant, który łączy ze sobą cząstki zanieczyszczeń.
Jak utrzymać przejrzystą i czystą wodę w basenie ogrodowym?
Co zrobić, aby klarowna, czysta woda była codziennością w Twoim basenie? Po pierwsze - korzystaj z pompy zgodnie z zaleconym przedziałem czasu. Wykonuj płukanie filtra minimum raz w tygodniu. Po drugie, stosuj właściwą chemię basenową i nie zapominaj o dodaniu dużej ilości chloru. Jeśli będzie jej zbyt mało, mikroorganizmy mogą następnym razem zwiększyć swoją odporność na działanie tego pierwiastka. Koniecznie zastosuje w swoim basenie chlorator. To proste urządzenie, które będzie zapobiegać pojawianiu się glonów oraz wielu innych biologicznych zanieczyszczeń, a także będzie Ci ułatwiać walkę z glonami.
Jeśli w Twoim basenie ma już na zawsze być krystalicznie czysta woda, to koniecznie pamiętaj o okresowej dezynfekcji, to jest chlorowaniu szokowym. Warto ją przeprowadzać regularnie, to jest mniej więcej raz na miesiąc. Na pierwszy rzut oka może się wydawać, że dużo przed Tobą pracy, ale bądźmy szczerzy - tylko w taki sposób możesz zapewniać osobom korzystającym z Twojego basenu (w tym bliskim), gdy ich bezpieczeństwo jest dla Ciebie ważne.
Woda w basenie wymaga stałego czyszczenia. Dlatego ważne jest, aby zminimalizować ilość czynników, które mogłyby szkodliwie wpływać na jej skład. Mamy tu na myśli różnego rodzaju resztki biologiczne, fragmenty liści pozostające w basenie po intensywnym wietrze i wiele innych.