Czysta woda w basenie to pierwsze, o co należy zadbać przed rozpoczęciem sezonu basenowego. Jako zbiornik wody stojącej, basen narażony jest na wiele czynników zewnętrznych - między innymi mogą rozwijać się w nim bakterie, glony, algi oraz inne szkodliwe dla zdrowia mikroorganizmy. Mogą też do niego przeniknąć wody gruntowe, resztki roślinności oraz fragmenty gleby, co także może negatywnie wpłynąć na jakość wody. Jak więc polepszyć stan wody, by była ona gotowa na zbliżający się wielkimi krokami sezon letni?
Chemia basenowa, czyli środki niezbędne do polepszenia jakości wody
Oczyszczanie basenu naturalnie najlepiej będzie zacząć od usunięcia z niego wszelkich elementów stałych, jakie mogły przedostać się do wody - mowa tu o najróżniejszych resztkach roślinności, jak również o glebie, jaka mogła przeniknąć do wnętrza zbiornika. Następnie należy przejść do pierwszego faktycznego punku oczyszczania wody, jakim jest dozowanie odpowiedniej chemii basenowej. Czym właściwie jest chemia basenowa? Jest to zbiór środków chemicznych, których celem jest polepszenie jakości wody poprzez zabijanie znajdujących się w niej mikroustrojów oraz dostosowaniu środowiska wodnego do typowych dla człowieka warunków. Mają one również na celu utrzymanie tych warunków, powstrzymując rozwój bakterii oraz niechcianej roślinności na konkretny okres czasu.
Podstawowym działaniem mającym na celu uzdatnienie wody to jej dezynfekcja. Szeroko znaną i najczęściej stosowaną substancją służącą do oczyszczania wody jest chlor do basenu - swoją popularność zawdzięcza zarówno temu, iż jest on stosowany w basenach publicznych na całym świecie oraz dzięki swojej bezkonkurencyjnej skuteczności. Jak używać tego preparatu? Zależy to przede wszystkim od rodzaju stosowanego środka, jednak bez wyjątku należy go stosować stale, co jakiś czas uzupełniając jego braki. Wytyczne stosowania zawarte są na opakowaniu, wystarczy więc w pełni się do nich dostosować.
Następnym krokiem powinno być zastosowanie pH do basenu, by dostosować pH wody do poziomu 7.0 - 7.4. W tym celu należy na początku przetestować wodę przy użyciu specjalnego testera, a potem - zależnie od wyniku - zastosować środek zmniejszający lub zwiększający pH wody.
Chemia basenowa to nie wszystko - aby zachować jak najlepszy stan basenu, przed sezonem zimowym powinna zostać zastosowana folia do basenu, a latem na powierzchnię nieużywanego basenu nałożona powinna być folia solarna. Dodatkowo należy także zastosować środki przeciwdziałające rozwojowi glonów oraz służące do koagulacji, by móc być w pełni pewnym, iż woda jest krystalicznie czysta i w pełni nadaje się do kąpieli. A w jaki sposób one działają? O tym ze szczegółami napiszemy w kolejnych wpisach zamieszczanych na stronie, do których czytania serdecznie zapraszamy.