Jak przygotować basen na wiosnę
Jak przygotować basen na wiosnę

 

                                                                        

  Przygotowanie basenu na wiosnę                                                                              

 

Wiosną uruchamiamy basen na nowo. 

Po okresie zimy, kiedy basen nie jest używany rozpoczynamy wiosną uruchomienie naszego basenu. 

W zimie pozostawiamy wodę w basenie poniżej poziomu dysz i skimmera. 

 

Następnie po zbadaniu ph Następnie po zbadaniu ph 

Po okresie zimowym łączymy instalację basenową przy pompie filtracyjnej, zaworze filtra basenowego,. Dokręcamy śrubunki przy basenowej pompie ciepła. Ważne aby w pompie wodnej śrubokrętem lub innym urządzeniem podobnie działającym, wykonać obrót wirnika pompy filtracyjnej przed uruchomieniem za pomocą prądu.

Uzupełniamy poziom wody w basenie do poziomu żądanego czyli połowy wysokości skimmera.

Gdy instalacja jest skręcona a poziom wody w basenie wynosi maksimum zaczynamy proces uruchamiania basenu i jego dezynfekcję. 

Następnie po zbadaniu ph wody ustawiamy preparatem pH minus lub preparatem ph plus odpowiedni poziom PH w wodzie. Prawidłowe , nieszkodliwe dla ludzkiego ciała pH to 7,2 do maksymalnie 7,4. Preparaty są najczęściej w formie granulatu, więc dpowiednią ilość wsypujemy do wiaderka dodając wodę . Taki roztwó wlewamy do basenu.Badanie można wykonać testerem ręcznym na tabletki i nalezy odczytać wyniki z podziałki. 

Gdy mamy odpowiedni poziom pH  w wodzie, wszystkie inne preparaty działają skuteczniej. 

Na Start dozujemy ch lor - SZOK _ w granulacie około 150 g na 10m³ wody. Jednocześnie do skimmera ( lub bojki pływającej ) wkładamy tabletki chlorowe wolno rozpuszczalne ( najlepiej z antyglonem i flockiem - 3w 1 ) wielofunkcyjne. 

Po około dwóch godzinach dodajemy antyglon ALBA SUPER . Preparat dolewamy bezpośrednio do wody. 

 

Po kolejnych kilku godzinach wyłączamy filtrację , przestawiamy wajchę zaworu filtra na pozycję PŁUKANIE ZWROTNE  i dokonujemy czyszczenia filtra po ówczesnym włączeniu do prądu. Płukanie filtra piaskowego to bardzo ważna czynność. Powinniśmy ją wykonywać minimum raz w tygodniu. 

Przy większych zbiornikach wodnych stosuje się automatyczne lub półautomatyczne zaworu filtra, również dostępne w naszym sklepie. 

Po prostej czynności jaką jest płukanie zwrotne filtra , rączkę zaworu na wyłączonym silniku przestawiamy a pozycję FILTRACJA.  

Tak przygotowany basen możemy zacząć oczyszczać z pozostałości jakie pozostawiła zima. Często baseny ogrodowe nie mają plandeki zimowej co niestety nie

zabezpiecza ich przed liśćmi, owadami i kawałkami gałązek. Takie duże zanieczyszczenia najlepiej wyłowić siatką na kiju jeszcze przed uruchomieniem pompy

filtracyjnej. Drobne, których nie jesteśmy wstanie wyłowić i opadną na dno, można usunąć za pomocą ręcznego odkurzacza i szczotki. 

 

 Gdy zbierzemy większe zanieczyszczenia z dna basenu , warto zadbać o linię wody i skimmer . Do czyszczenia tych elementów wykorzystujemy żel Randreniger

lub Bordner firmy Bayrol. Oba preparaty służą do czyszczenia linii wody na folii oraz skimmerów. Polecamy gorąco te preparaty, ponieważ ułatwiają proces

przygotowania basenu na sezon wiosenno-letni i skracają zdecydowanie czas przy sprzątaniu basenu.

 

 chlor do basenu

żel do basenu

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium