Jak utrzymać basen ogrodowy przez okres zimy

Kiedy z drzew spadają żołędzie i kasztany to znak, że sezon kąpielowy został zakończony. Kupując basen ogrodowy sam decydujesz, czy chcesz go pozostawić w ogrodzie przez cały rok, czy też rozstawić go tylko w sezonie kąpielowym i zimować w osłoniętym miejscu. Obowiązuje jedna zasada - zimą w ogrodzie pozostają tylko baseny odporne na niskie temperatury. Baseny murowane, poliestrowe lub z paneli ze stali, które są zatopione w ziemii, także zostaną w ogrodzie. Dzięki odpowiedniemu zabezpieczeniu basenu jesienią, możesz na wiosnę zaoszczędzić sobie wiele pracy.

Kiedy jest odpowiedni czas na zimowanie basenu?

Aby odpływy i rury nie oblodziły się, a nieużywany basen nie uległ zabrudzeniu, zdecydowanie należy „zimować” basen przed pierwszymi przymrozkami. Zapewni to, że nie powstaną w niecce uszkodzenia spowodowane niskimi temperaturami. Jesienią, opadające liście i częste deszcze sprawiają, że baseny są trudne do utrzymania w czystości. Ta sama zasada obowiązuje wiosną. Warto więc pomyśleć też o przykryciu basenu po zakończonym sezonie letnim.

Pozostawienie wody w basenie - tak czy nie?

Zatopione baseny zewnętrzne, nigdy nie powinny pozostawać całkowicie puste, aby wytrzymać napór gruntu z zewnątrz. W przeciwnym razie boki basenu zewnętrznego mogą zostać wgniecione przez szron w ziemi. W przypadku basenów na podłodze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Jednak najlepiej, jeśli woda jest odprowadzana do kilku centymetrów poniżej dysz i pozostaje w basenie przez całą zimę.

Pierwszy krok - sprawdź i dostosuj wartości wody. Najważniejszą podstawą czystej wody w basenie, jest jej prawidłowy skład. Zasadowość, twardość wapnia i wartość pH wody należy regularnie sprawdzać, nawet latem, aby uniknąć osadzania się kamienia i podrażnień skóry. Możesz również zapobiegać osadom i korozji zimą, dostosowując parametry wody. Potrzebne środki możesz zakupić w basendom.pl i łatwo dodać do wody przed ostatnim użyciem basenu. Substancje chemiczne zawarte w wodzie nie są szkodliwe dla ludzi.

Optymalne wartości na zimę to:

  • Zasadowość: 80 - 120 ppm

  • Twardość wapniowa: 180 - 220 ppm

  • pH: 7,2 - 7,4

Drugim krokiem jest chlorowanie wody za pomocą działającego filtra piaskowego, aby dokładnie zabić wszelkie bakterie pozostające w wodzie. Aby to zrobić, wyłącz basen. Na tym etapie zalecane są tylko silne środki chlorowe. Środki chlorowe o takiej sile są zazwyczaj dostępne w formie granulatu jak na przykład Chlor szybki, który jest do zastosowania po zmieszaniu z wodą w odpowiednich proporcjach, jakie podaje producent. Przy włączonej recyrkulacji pozwól, aby poziom chloru w wodzie spadł do 1-3 ppm przez kilka dni po chlorowaniu szokowym. Dostępny jest też preparat Chlor tabletki multifunkcyjne, gdzie jedna tabletka wystarcza na 20m3 wody.

Trzeci krok to dokładne czyszczenie basenu. Usuń wszystkie zabawki, węże i inne akcesoria z niecki basenowej. Jeśli to możliwe, drabiny i inne części również należy zdemontować i przechowywać w suchym miejscu. Przechowując akcesoria basenowe zimą, należy mieć na uwadze zapobieganie tworzeniu się pleśni lub rdzy. Liście, owady i inne zanieczyszczenia w wodzie należy usunąć siatką basenową, basenowym odkurzaczem ręcznym lub odkurzaczem basenowym automatycznym. Im dokładniej wykonasz ten krok, tym mniej

pracy będziesz mieć na wiosnę. Przebarwienia na ścianach basenu i glony również należy dokładnie wyszorować. W naszym sklepie dostępny jest Randreniger żel, który znakomicie nadaje się do czyszczenia linii wody, skimmerów i dyszy z osadów wapiennych. Kolejne kroki trzeba wykonać jak najszybciej po oczyszczeniu basenu.

Obniżenie poziomu wody i suche odpływy, to krok czwarty. W zimie poziom wody powinien wynosić ok 20 cm. Dysze wlotowe również muszą być chronione przed wilgocią i zabrudzeniami, aby uniknąć uszkodzeń spowodowanych mrozem. Najlepiej w tym celu zastosować korki gumowe lub wkręcane1 ½ cala dostępne w naszym sklepie. Po spuszczeniu wody otwórz i wyczyść wszystkie filtry, odpływy, dysze wlotowe i pompy. Jeśli nie można wyjąć poszczególnych filtrów lub pomp, należy spuścić wodę w basenie i osuszyć (przedmuchać) wyposażenie basenowe odpowiednim urządzeniem. Podobnie należy postąpić z orurowaniem zewnętrznym.

Wskazówka:

Jeśli pozostała w basenie woda zamarznie, wywiera nacisk na konstrukcję basenu, i w najgorszym przypadku ją uszkodzi. Tak zwane pływaki zimowe mogą chronić przed uszkodzeniami spowodowanymi przez lód. Te specjalne podkładki z tworzywa sztucznego można instalować na całym wewnętrznym obwodzie basenu, lub ukośnie albo w kształcie krzyża, w zależności od wielkości basenu. Gdy woda zamarza, pływaki zimowe basenowe pochłaniają siły i w ten sposób przeciwdziałają uszkodzeniom folii basenowej i płytek.

Ostatnia czynność to plandeka zimowa do przykrycia basenu, ponieważ zimą basen powinien być całkowicie osłonięty. Gryzonie i owady pełzają w najmniejszych zagłębieniach pod plandeką basenu w poszukiwaniu schronienia, dlatego dołóż starań aby osłonić basen szczelnie. Materiał, z którego wykonane są plandeki dostępne na stronie basendom.pl nie wymagają stosowania stelaża, dzięki specjalnej konstrukcji. Tkanina nie ingeruje w konstrukcję basenu i wytrzymuje obciążenie do 350 kg/cm, jest odporna na promieniowanie UV, wodę i środki chemiczne. W naszym sklepie basendom.pl dostępne są także plandeki i przykrycia zimowe polskiego producenta Liderpool, w kilku wersjach.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom Twój basen przetrwa zimę bez szwanku i będzie dobrze chroniony, przed uszkodzeniami spowodowanymi mrozem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium