Złoża filtracyjne, czyli od czego zacząć?
Branża basenowa dostarcza wielu informacji na temat odmiennych rodzajów złóż filtracyjnych. Oferowane wsady filtrujące różnią się od siebie przede wszystkim efektywnością i żywotnością. Podstawą jest, więc zadanie sobie pytania, jakie rezultaty chcemy osiągnąć?
Dla utrzymania krystalicznie czystej i zdrowej wody w basenie najważniejszym czynnikiem jest jej odpowiednia filtracja. Optymalnie dobrane do parametrów basenu urządzenia powodują, że pielęgnacja zbiornika wodnego jest niezwykle prosta. Oczywistym rezultatem filtracji powinno być wyeliminowanie powstających w wodzie bakterii i pasożytów. Przy dobrej filtracji zmniejsza się zużycie dezynfekantów, czyli wszelkiej chemii basenowej. Dobrym uzupełnieniem może być także dezynfekująca lampa UV, która wspomoże proces oczyszczania wody. Kiedy wybierzesz już odpowiednią pompę oraz filtr, należy pomyśleć o złożu filtrującym.
Rodzaje złóż filtracyjnych.
- Złoża antracytowe - złoże węglowe złożone z odłamków węgla antracytowego, które może być uzupełnieniem dla filtracji złożem piaskowym i pomaga szczególnie usuwać produkty uboczne dezynfekcji;
- Złoża z ziemi okrzemkowej - potrzebna jest mała jej ilość do przetłoczenia odpowiedniej ilości wody. Wsad ten używa się głównie w filtrach podciśnieniowych. Wymaga jednak zachowania środków ostrożności, gdyż może stwarzać zagrożenie dla zdrowia;
- Złoża z węgla aktywnego - wsad absorbuje związki nieorganiczne, organiczne, chlor związany i metale ciężkie. Jednak przy dużych ziarnach węgla aktywnego ciężko się go wypłukuje z filtra przy płukaniu wstecznym;
- Złoża zeolitowe - kryształki krzemianu glinu z dużą porowatością, nasycone jonami sodowymi. Pozwala na usuwanie nieczystości do 5 mikronów i usuwa, np. amoniak i jego związki. Jednak porowatość wsadu, powoduje, że w tych drobnych szczelinach powstają bakterie utrudniające utrzymanie optymalnych warunków w wodzie;
- Złoża piaskowo-żwirowe - najbardziej powszechny wsad filtracyjny, który cechuje się filtracją mechaniczną. Aby skuteczność i efektywność filtracji piaskowej była widoczna należy wymieniać piasek, co drugi sezon. Dlaczego? Po tym czasie złoże może zacząć zbijać się w bryłkę, która nie zachowuje swoich właściwości filtracyjnych.
- Złoża szklane - to inaczej kruszywo szklane, pozyskiwane ze szkła białego, zielonego, brązowego o różnej wielkości ziaren, które są zbliżone do granulacji złoża piaskowego. Na rynku znajdują się różne rodzaje złóż szklanych, które jednak często zanieczyszczone są związkami organicznymi. Jednak w dziedzinie wsadów szklanych istnieje wyjątek, którego skuteczność określa się jako najlepszą.
- Złoża AFM® - to aktywne złoże szklane, które wytwarzane jest z mieszanki szkła zielonego i brązowego stosowane do filtracji elektro-mechanicznej. Złoże zatrzymuje zanieczyszczenia nawet do 1 mikrona.
Co polecamy?
Biorąc pod uwagę efektywność, ale także żywotność produktu polecamy złoża filtracyjne AFM®. Badania nad unikalnością wsadu filtracyjnego AFM® oraz 30-letnie doświadczenie brytyjskiego producenta powodują, że jest ono skuteczniejsze od wszystkich istniejących na rynku tego typu produktów. AFM® zatrzymuje aż do 97% zanieczyszczeń wielkości do 5 mikronów przy zachowaniu prędkości filtracji 20 m/h. Przy takich parametrach złoże piaskowe zatrzymuje jedynie 72% nieczystości.
Jakie są wyjątkowe właściwości złoża AFM®?
Producent określa specjalną właściwość AFM®, jako aktywację szkła, która polega na 300-krotnym zwiększeniu powierzchni czynnej. Co to oznacza? Otóż ziarenka szkła zmieniają ładunek na ujemny i w ten sposób właściwości chemiczne szkła także ulegają modyfikacji.
Powstające w wodzie amoniak, kreatyna, aminokwasy i peptydy to naturalne rezultaty korzystania z basenu przez użytkowników (pot, mocz). Złoże AFM® powoduje, że bakterie nie namnażają się. W przypadku innych złóż dzieje się inaczej, gdyż zaczynają pokrywać się biofilmem i pozwalają na dalsze rozmnażanie się bakterii.
Przy odpowiedniej filtracji złoża (dwa do trzech razy w tygodniu, co najmniej przez 3 minuty) zmniejsza się także potrzeba zużycia chemii basenowej. Ten 10-krotnie skuteczniejszy wsad filtracyjny powoduje, że zapotrzebowanie na chlor może zmniejszyć się nawet do 70%.
Przy zastosowaniu złoża AFM® klarowność wody zwiększa się dwukrotnie. Jest to spowodowane zmniejszeniem mętności wody do 0,05 NTU, co natomiast gwarantuje uzyskanie wysoko klarownej wody, z widocznością do 25 m. Przy tak niskiej mętności można wykluczyć zainfekowanie basenu bakterią cryptosporidium, często występującą w basenach.
W wyniku zastosowania złoża filtracyjnego AFM® można zredukować koszty zużycia wody, energii elektrycznej, cieplnej o około 50%, natomiast w przypadku chemii basenowej jest to oszczędność w granicach od 50% - 90%. Zwrot kosztów zakupu to średnio 2 lata, przy większej ilości zakupionego złoża. Oszczędność to rezultat mniejszej prędkości filtracji i płukania złoża a także wentylacji. Dodatkowo wymiana wsadu filtracyjnego jest niezwykle rzadka, producent sugeruje wymianę złoża, co 7 lat.
Źródło: drydenaqua.com