W jaki sposób kleić rury i kształtki PVC?

W jaki sposób wykonać klejenie rur i kształtek PVC?

 

Połączenia rur i kształtek PVC poprzez klejenie to jedna z najpopularniejszych, ale także najbardziej wytrzymałych metod wykonywania instalacji basenowych, zarówno basenów prywatnych, jak i publicznych. Jednak, aby klejenie zostało przeprowadzone poprawnie, należy trzymać się kilku podstawowych zasad. 

 

Zastosowanie się do poniższych kroków spowoduje, że klejenie będzie dokładne i szczelne. Należy pamiętać, że obie klejone części należy najpierw dokładnie oczyścić. Polecamy specjalny czyścik przeznaczony do PVC-U, który nie tylko odtłuści powierzchnię, ale także zmiękczy tworzywo przed klejeniem. 

 

W jaki sposób odpowiednio wykonać klejenie?

- Otrzymaną rurę należy sfazować. Co to oznacza? Należy krawędź rury przetrzeć papierem ściernym, aby klej wszedł w zagłębienia a nie zapchał kształtki. 

- Tak przygotowaną rurę należy dokładnie oczyścić, np. czyścikiem, który znajdziesz tutaj, by pozbyć się nieczystości i opiłków. Na elementach klejonych nie mogą znajdować się żadne zabrudzenia, tłuste plamy. Powierzchnie klejone powinny być też idealnie suche.

-

 

 

  1. Opcjonalne zaznaczenie odpowiedniej pozycji złączki na rurze i na złączce przed klejeniem, umożliwi sprawdzenie, po wprowadzeniu rury do złączki, czy rura została wprowadzona na pełną głębokość.
  2. Dokładne oczyszczenie klejonych powierzchni (końce rur od zewnątrz, kształtki wewnątrz) z tłuszczu za pomocą dedykowanego do PVCU oczyszczacza (różne nazwy potoczne: czyścik, odtłuszacz, reniger, rajniga).
  3. Pozostawić rury i kształtki do wyschnięcia, przed bezpośrednim nałożeniem kleju.
    Przed zastosowaniem klej i oczyszczacz powinny być ogrzane do temperatury pokojowej. W przypadku rur PCV-U, na ich powierzchni może wystąpić woskowata powierzchnia lub wilgoć powstała w wyniku szybkiej zmiany temperatury otoczenia. W takim przypadku należy odczekać osuszyć rurę i ponownie wyczyścić czyścikiem.
  4. Po zakończeniu montażu całej instalacji, ale przed rozpoczęciem eksploatacji, rurociąg basenowy należy dokładnie przepłukać wodą pod roboczym ciśnieniem pompy instalacji, w celu usunięcia resztek oczyszczacza oraz opiłek. W dużych instalacjach można dodatkowo dodać dawkę płynnego podchlorynu. W trakcie przerw w klejeniu, opakowanie kleju i oczyszczacz należy dobrze zamknąć, aby nie stracić ich właściwości. 

 

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium